0

Blog

Wszystko, co musisz wiedzieć o podgrzewaczach wody

Wrzesień 10, 2020

Podgrzewacze wody stanowią część domowej instalacji wodnej. Za ich pomocą przygotowuje się ciepłą wodę użytkową. Dobrze dobrany podgrzewacz pozwala obniżyć rachunki za prąd. Urządzenia te montuje się w łazience czy kuchni, ale zdarza się, że umieszcza się je również w kotłowni. Na rynku dostępny jest ich szeroki wybór – proponowane artykuły różnią się między sobą mocą, wydajnością, designem, sposobem zabudowy. Możemy zdecydować się na zakup modelu gazowego lub elektrycznego. Przy czym wyróżniamy dwie zasadnicze grupy podgrzewaczy wody: pojemnościowe i przepływowe. W dalszej części wpisu przedstawiamy ich krótką charakterystykę.

Rodzaje podgrzewaczy wody

Podgrzewacze wody dostarczają do kranów ciepłą wodę. Dlatego stanowią niezwykle praktyczne urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie gospodarstwa domowego niepodłączonego do miejskiej sieci grzewczej. Do ich podstawowych rodzajów zaliczamy podgrzewacze pojemnościowe i przepływowe. Poniżej omawiamy sposób ich działania.

W podgrzewaczu pojemnościowym, czyli w bojlerze, woda jest podgrzewana w zbiorniku do preferowanej temperatury i magazynowana w nim do momentu swojego całkowitego zużycia. W momencie, w którym woda zaczyna stygnąć, włączają się specjalne gałki, dzięki czemu nastawiona temperatura wody nie ulega zmianie (stanowiący ważną część podgrzewacza pojemnościowego termostat zapobiega stygnięciu wody, a ustawiony na wybraną wartość sprawia, że w przypadku spadku jej temperatury następuje automatyczne włączenie się urządzenia).

Podgrzewacz pojemnościowy o właściwie dobranej pojemności, wielkości oraz mocy umożliwia podgrzanie wystarczającej ilości wody dla wszystkich lokatorów. W sytuacji, kiedy jeden podgrzewacz ma zapewnić dopływ wody do wszystkich przewidzianych punktów jej poboru, należy zapewnić cyrkulację c.w.u., która wprowadza wodę w ruch.

Podgrzewacz przepływowy nie magazynuje ciepłej wody, ale bardzo sprawnie i szybko podgrzewa ją w trakcie jej pobierania, czyli zaczyna działać w chwili odkręcenia kranu, a przestaje w momencie jego zakręcenia. Do jego ważnych elementów zalicza się również grzałkę. Wśród zalet podgrzewaczy przepływowych wymienia się wytrzymałość i kompaktowość. Ponadto urządzenia te ze względu na brak magazynowania wody, nie przyczyniają się do rozwoju szkodliwych dla zdrowia człowieka mikroorganizmów. Warto zaznaczyć, że podgrzewacze pojemnościowe zużywają jedynie taką ilość gazu bądź energii, która jest potrzebna w danej chwili do podgrzania wody. Trzeba przy tym pamiętać o zadbaniu o odpowiednie ciśnienie w instalacji – w przeciwnym razie omawiane urządzenie nie będzie prawidłowo działało.

Podgrzewacze przepływowe dzielą się na jednopunktowe, czyli te obsługujące jeden kran, oraz wielopunktowe, które są w stanie zaspokoić potrzeby większej rodziny, a stosowana w nich regulacja wody może być albo hydrauliczna, albo elektroniczna.

Wróć
Kontakt ze sklepem