0

Blog

Kocioł c.o. i wyposażenie kotłowni

Wrzesień 22, 2020

Zadaniem kotła c.o., czyli kotła centralnego ogrzewania, jest sprawne ogrzanie całego domu, dlatego powinien być niezawodny i solidnie wykonany. Równie ważne jest umieszczenie go w odpowiednio zaprojektowanej i wyposażonej kotłowni. Kotłownia musi zostać urządzona zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaleceniami, dzięki czemu korzystanie z niej będzie bezpieczne i bezproblemowe. Kotłownia stanowi miejsce, z którego mieszkańcy domu zarządzają zainstalowanym w nim systemem grzewczym, dlatego warto dokładnie przemyśleć kwestię jej wyposażenia. Poniżej odpowiadamy na pytanie, co powinno się w niej znaleźć.

Jak należy wyposażyć kotłownię?

Każde urządzenie grzewcze posiada wytyczne co do zachowania odpowiednich odległości i każde może mieć je inne. Przed rozpoczęciem prac trzeba obliczyć moc potrzebną do ogrzania wszystkich znajdujących się w budynku mieszkalnym bądź innym obiekcie pomieszczeń oraz tę niezbędną do zapewnienia dostępu w części z nich do ciepłej wody użytkowej. Uzyskany wynik powie nam, w jaki kocioł c.o. powinniśmy zainwestować. Następnym krokiem jest wybór optymalnego paliwa, którym będziemy go zasilać. Kocioł c.o. sytuujemy w kotłowni, a opał przechowujemy w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Kotłownię należy zaprojektować zgodnie z przyjętymi normami, dzięki czemu obsługa kotła, jego czyszczenie oraz sezonowa konserwacja będą przebiegały szybko i płynnie, a samo urządzenie będzie pracowało bezawaryjnie (kocioł musi być dostępny z każdej strony).

Kotłownię najlepiej zlokalizować w centralnej części domu. Działanie to pozwoli nam uniknąć strat ciepła. Jednak w praktyce umieszcza się ją przeważnie w piwnicy. Wymiary kotłowni determinuje moc kotła. Wysokość wspomnianego pomieszczenia w nowych obiektach musi wynosić co najmniej 2,2 m, w starszych, które przebudowano w celu zainstalowania w nich nowoczesnego systemu grzewczego – 1,9 m. Ponadto trzeba zadbać o odpowiednią wentylację i ergonomiczne usytuowanie kotła. Kotłownia i fundament o wysokości 5 cm, na którym stoi urządzenie grzewcze, powinny zostać wykonane z materiałów niepalnych. Ściana położona przeciwlegle do kotła musi być oddalona od niego o co najmniej 2 m.

Wentylacja pełni szczególną funkcję w kotłowni. Do jej zadań należy dostarczenie wystarczającej ilości powietrza, dzięki któremu zachodzi proces całkowitego spalania paliwa w urządzeniu grzewczym, niedopuszczenie do nagromadzenia się szkodliwych dla człowieka gazów powyżej granicy zapłonu czy wybuchu, oraz zapewnianie niezbędnej wymiany powietrza. Dzięki wentylacji czystość, temperatura, ruch powietrza w kotłowni są zgodne z obowiązującymi normami.

Kotłownię należy wyposażyć między innymi w: wykonane z materiałów niepalnych drzwi wejściowe, które otwierają się na zewnątrz, wentylację nawiewną i wywiewną, kanał wentylacyjny (wyciągowy) – korzystanie z kotła bez dopływu świeżego powietrza zagraża życiu mieszkańców, naczynia zbiorcze przeponowe c.o., obiegową pompę c.o., czujniki temperatury wody, termometry i manometry. 

Przy wyborze kotła i przeznaczonych do niego akcesoriów warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Nasza firma proponuje klientom najwyższej klasy sprzęt dostępny w przystępnych cenach.

Wróć
Kontakt ze sklepem